Ako vybrať strešný nosič?

Ako správne vybrať strešný nosič?


Strešné nosiče delíme podľa spôsobu upevnenie na dve kategórie:

1. Základný strešný nosič (priečniky)je určený pre vozidlá, ktore nie su vybavené pozdĺžnymi nosičmi (strešnými lyžinami). Základné strešné nosiče sa väčšinou upevnujú do originálnych upevnovacích bodov, ktory sú určené výrobcom vozidla. Niektorí výrobcovia používajú z estetických alebo funkčných dôvodov na upevnenie nosiča aj iné montážne body, ktoré sú rovnako bezpečné, zodpovedajú pevnostným normám a sú homologované.

Základné strešné nosiče sa upevnujú nasledujúcimi spôsobmi:

- upevnením pod strešný lem (najbežnejšie) - pätky strešného nosiča sa upevňujú medzi lem strechy a rám dverí. V niektorych prípadoch je pätka fixovaná skrutkou do závitu v streche.

- upevnením do montážneho bodu (Fixpoint) - tieto automobily sú sériovo vybavené montážnym bodom. Najčastejšie sa jedná o závit v streche automobilu umiestnený pod krytkou v strešnej lište.

- upevnení pre úžitkové vozidlá - na streche vozidla je umiestnený upevňovací bod vo forme otvoru, závitu, alebo packy.


2. Priečne strešné nosiče na lyžiny (Hagusy)Sú určené predovšetkým pre vozidlá s karosériou kombi, ktoré sú vybavené pozdĺžnymi lyžinami (Hagusy). Nosič sa na pozdĺžniky upevnuje pomocou sťahovacieho elementu. Pre správne objednanie je dobré poznať rozpätie pozdĺžnikov na Vašom vozidle a rozmery (profil) pozdĺžnika.


Pozdĺžne lyžiny sa delia na KLASICKÉ a INTEGROVANÉ

Klasické lyžiny - jedná sa o guľatý, oválny alebo trojuholníkový profil (tyč) a medzi strechou vozidla a lyžinou je vždy medzera.
Integrované lyžiny
- jedná sa o plochú lištu s pozdĺžnou drážkou na vonkajšej strane. Medzi strechou a lyžinou nie je žiadna, alebo len minimálna medzera. Tento systém používajú u niektorých modelov vozidiel značky Audi, Opel, Seat, Kia, Hyundai a Toyota.
OTÁZKY A ODPOVEDE

Je rozdiel medzi čiernymi (oceľovými) a hliníkovými tyčami?

Funkčnosť oceľových, alebo hliníkových strešných nosič je rovnaká. Rozdiel je v dizajne, materiále a profilu tyčí. Oceľové strešné nosiče väčšinou nie su vybavené "T" drážkou. Hliníkové strešné nosiče sú touto drážkou vybavené. Hliníkové nosiče majú tiež spravidla lepšie aerodinamické vlastnosti a zaoblený profil tyčí (AERO).

K čomu slúži "T" drážka?

"T" drážka je pozdĺžna drážka na hornej strane hliníkových strešných nosičov. "T" drážka sa používa pre upevnenie moderného príslušenstva (nosič lyží, nosič bicyklov) pomocou "T" adaptéru. Potrebné adaptéry sú väčšinou príplatkové príslušenstvo. "T" drážka zaručuje pohodlnú a rýchlu montáž príslušenstva. Príslušenstvo je možné samozrejme na nosič namontovať aj bez použitia "T" drážky.

Ako je to s hlučnosťou strešného nosiča na aute?

Väčšina strešných nosičov na aute hučí. Hluk je spôsobený odporom vzduchu na tyči a na jeho intenzitu má vplyv profil tyče, tvar strechy a rýchlosť jazdy. Pri preprave nákladu, lyží, boxov a pod. sa úroveň hluku mení. Ak neprepravujete náklad, odporúčame nosič demontovať, predĺžite tým jeho životnosť a znížite spotrebu paliva.
Na vašom súkromí nám záleží

Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.

Povoliť všetkoNepovoľovať cookies