Ako vybrať vhodnú elektroprípojku?

TYPOVÁ ALEBO UNIVERZÁLNA ELEKTROINŠTALÁCIA?

Moderné automobily sú stále častejšie vybavované zložitými elektronickými systémami, preto je potrebné venovať výberu vhodnej elektroinštalácii náležitú pozornosť.
Elektroinštalácia slúži k prepojeniu elektrických svetelných okruhov vozidla a prívesu.
Na vozidle je zakončená zásuvkou.

Podľa počtu pinov zásuvky rozoznávame elektroinštalácie 7-mi, alebo 13-ti pólové.

Kedy použiť 7pin?
- Pre bežný nebrzdený nákladné príves do 750 kg (štandardné funkcie svetiel)

Kedy použitý 13pin?
- Pre karavan (zásuvka obsahuje okrem štandardných funkcií aj dobíjací prúd pre batériu prívesu a stále napájanie, napríklad pre vnútorné osvetlenie)
- Brzdený nákladné príves s celkovou hmotnosťou nad 750 kg (musí byť zapojená funkcia cúvacieho svetla)
- Pre nosič bicyklov so svetelnou rampou (štandardné funkcie svetiel)

Ďalšie členenie elektroinštalácii je podľa spôsobu pripojenia na vozidlo:

Typové
Elektronické systémy dnes patrí ku každému modernému vozidlu. Systémy CheckControl, palubný počítač, parkovací senzory a dátovej zbernice (CAN BUS) zvyšujú komfort a bezpečnosť vodičov. V moderných automobiloch je stále tenšie káblové vedenie, preto nie je vždy možné zapojiť k týmto systémom doplnkové príslušenstvo. V tomto prípade odporúčame typovú elektroinštaláciu, ktorá je vždy prispôsobená konkrétnemu typu vozidla. Použijete ak typovú elektroinštaláciu, nepotrebujete vyhľadávať originálne zapojenie rôznych funkcií. Jednoducho podľa návodu zapojíte konektory, prípadne vedenie CAN BUS a ste hotoví. Tenké káblové vedenie a systém CAN BUS zostávajú bez narušenia a riadiaca jednotka komunikuje so systémom vozidla. Osvetlenie vozidla aj vleku je kompletne funkčná av normálnej intenzite, zároveň môžu byť využívané funkcie ako je napr TSA (stabilizácia prívesu) alebo PDC (odpojenie parkovacích senzorov).
Použitím typové elektroinštalácie je garantovaná maximálna bezpečnosť.

Univerzálne
Je možné, že z rôznych dôvodov nie je zatiaľ pre Vaše vozidlá v našom sortimente zahrnutá typová elektroinštalácia. V takejto situácii možno spoľahlivo použiť univerzálnu elektroinštaláciu. Naše univerzálne elektroinštalácie dodávame v kvalitných 7pin a 13pin sadách pre ľahkú montáž. Elektroinštalácie môžu byť buď v základnom prevedení bez modulu, alebo pre vozidlá vybavené funkciou Check Control či dátovou zbernicou CAN BUS. Univerzálne elektroinštalácie nekomunikujú so systémom vozidla, ale tento systém obchádzajú (sú pre neho neviditeľné). Preto nie je možné využiť nadštandardné funkcie ako je napr TSA (stabilizácia prívesu).
Odpojenie parkovacích senzorov, hmlového svetla či podporu funkcie Multiplex naše vybrané typy univerzálnych sad podporujú.

Ako je to so zárukou pri montáži na nové vozidlo?
Nami dodávané elektroinštalácie sú homologované podľa Európskej smernice a ich výrobcovia vlastní certifikáty najvyššej kvality pre dodávateľov prvovýroby v automobilovom priemysle. V prípade odbornej montáže v súlade s montážnym návodom a pokyny v prevádzkovom návode k vozidlu, preto nemôže dôjsť k akémukoľvek obmedzeniu zákonnej záruky vozidla.
Na nové vozidlá vždy doporučejeme používať typové elektroinštalácie.
Vzhľadom na zložitosť súčasných automobilov a rozmanitosti modelových radov odporúčame kontaktovať montážnu servis, alebo Vášho predajcu pre pomoc pri výbere.

Popis zapojenia zásuvky elektroinštalácie
Zapojenie jednotlivých pinov zásuvky elektroinštalácie:

Zapojenie prvých 7 (8) kontaktov je zhodné pre 7-mi i 13-ti pinové zásuvky.

ELSA GROUP s.r.o.

ELSA GROUP s.r.o.