Ako vybrať vhodnú elektroprípojku?

Základné informácie o elektroinštaláciách

Moderné automobily sú stále častejšie vybavované zložitými elektronickými systémami, preto je potrebné venovať výberu vhodnej elektroinštalácii náležitú pozornosť.
Elektroinštalácia slúži k prepojeniu elektrických svetelných okruhov vozidla a prívesu. Na vozidle je zakončená zásuvkou.

Podľa počtu pinov zásuvky rozoznávame elektroinštalácie 7-mi, alebo 13-ti pólové.

Kedy použiť 7pin alebo 13pin elektroinštaláciu?

7pin

  • Pre bežný nebrzdený nákladné príves do 750 kg (štandardné funkcie svetiel)

13pin

  • Pre karavan (zásuvka obsahuje okrem štandardných funkcií aj dobíjací prúd pre batériu prívesu a stále napájanie, napríklad pre vnútorné osvetlenie)
  • Brzdený nákladné príves s celkovou hmotnosťou nad 750 kg (musí byť zapojená funkcia cúvacieho svetla)
  • Pre nosič bicyklov so svetelnou rampou (štandardné funkcie svetiel)

Ďalšie členenie elektroinštalácii je podľa spôsobu pripojenia na vozidlo:

Typové elektroinštalácie

Elektronické systémy dnes patrí ku každému modernému vozidlu. Systémy CheckControl, palubný počítač, parkovací senzory a dátovej zbernice (CAN BUS) zvyšujú komfort a bezpečnosť vodičov. V moderných automobiloch je stále tenšie káblové vedenie, preto nie je vždy možné zapojiť k týmto systémom doplnkové príslušenstvo. V tomto prípade odporúčame typovú elektroinštaláciu, ktorá je vždy prispôsobená konkrétnemu typu vozidla. Použijete ak typovú elektroinštaláciu, nepotrebujete vyhľadávať originálne zapojenie rôznych funkcií. Jednoducho podľa návodu zapojíte konektory, prípadne vedenie CAN BUS a ste hotoví. Tenké káblové vedenie a systém CAN BUS zostávajú bez narušenia a riadiaca jednotka komunikuje so systémom vozidla. Osvetlenie vozidla aj vleku je kompletne funkčná av normálnej intenzite, zároveň môžu byť využívané funkcie ako je napr TSA (stabilizácia prívesu) alebo PDC (odpojenie parkovacích senzorov). Použitím typové elektroinštalácie je garantovaná maximálna bezpečnosť.

Kódovanie typových elektroinštalácií

Typové elektroinštalácie moderných vozidiel vyžadujú aktiváciu (kódovanie) riadiacich jednotiek automobilu na špeciálnom diagnostickom zariadení. Po aktivácii sú funkčné napr. automatické odpájanie parkovacích senzorov, nastavenie výškovej regulácie vozidlá pre jazdu s prívesom, aktivácia stabilizácia prívesu TCA apod. V niektorých prípadoch je nutná aktivácia už aj pre zaistenie základných funkcií osvetlenia prívesu. Po aktivácii je ťažné zariadenie zaznamenané v systéme vozidla a jednotka elektroprípojky s vozidlom komunikuje.

Niektorí výrobcovia automobilov sa aktívne bráni dodatočnej montáži "neoriginálneho" ťažného zariadenia a nechávajú si vyvíjať a vyrábať špeciálne elektroprípojky, ktoré nemožno aktivovať bez zadania (v balení priloženého) unikátneho kódu funkčného iba s diagnostikou konkrétneho výrobcu. Prvé automobily, ktorých sa toto opatrenie týka sú VW Passat B8, VW Touran a Tiguan od r.v. 2015, nové Audi A4 a Audi Q7. Aj v týchto prípadoch dokážeme svojim zákazníkom zabezpečiť profesionálne riešenie.

Univerzálne elektroinštalácie

Je možné, že z rôznych dôvodov nie je zatiaľ pre Vaše vozidlá v našom sortimente zahrnutá typová elektroinštalácia. V takejto situácii možno spoľahlivo použiť univerzálnu elektroinštaláciu. Naše univerzálne elektroinštalácie dodávame v kvalitných 7pin a 13pin sadách pre ľahkú montáž. Elektroinštalácie môžu byť buď v základnom prevedení bez modulu, alebo pre vozidlá vybavené funkciou Check Control či dátovou zbernicou CAN BUS. Univerzálne elektroinštalácie nekomunikujú so systémom vozidla, ale tento systém obchádzajú (sú pre neho neviditeľné). Preto nie je možné využiť nadštandardné funkcie ako je napr TSA (stabilizácia prívesu). Odpojenie parkovacích senzorov, hmlového svetla či podporu funkcie Multiplex naše vybrané typy univerzálnych sad podporujú.

Ako je to so zárukou pri montáži na nové vozidlo?

Nami dodávané elektroinštalácie sú homologované podľa Európskej smernice a ich výrobcovia vlastní certifikáty najvyššej kvality pre dodávateľov prvovýroby v automobilovom priemysle. V prípade odbornej montáže v súlade s montážnym návodom a pokyny v prevádzkovom návode k vozidlu, preto nemôže dôjsť k akémukoľvek obmedzeniu zákonnej záruky vozidla. Na nové vozidlá vždy doporučejeme používať typové elektroinštalácie.
Vzhľadom na zložitosť súčasných automobilov a rozmanitosti modelových radov odporúčame kontaktovať montážnu servis, alebo Vášho predajcu pre pomoc pri výbere.

Zapojenie jednotlivých pinov zásuvky elektroinštalácie:

Zapojenie prvých 7 (8) kontaktov je zhodné pre 7-mi i 13-ti pinové zásuvky. 
 

Na vašom súkromí nám záleží

Tento internetový obchod ukladá súbory cookies, ktoré pomáhajú k jeho správnemu fungovaniu. Využívaním našich služieb s ich používaním súhlasíte.

Povoliť všetkoNepovoľovať cookies